а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ефектива

мн. ефективи
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што се има, со што се располага во моментот (обично во пари).
Англиски: cash in hand Албански: para në dorë, kesh
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи