а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ефектен

ефектни
Вид збор: Придавка
Што предизвикува внимание, силен, уверлив.
Англиски: effective
Примери:
Вчера ти ни одржа ефектен говор.
Ефектна сценска изведба.
Изведенки
1. ефектно прил.
Пример: Режисерот многу ефектно поставил и еден сосема епизоден лик во пиесата.
2. ефектност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи