а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еуфоричен

еуфоричниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на еуфорија, што е во состојба на еуфорија.
Англиски: euphoric
Примери:
Еуфоричен почеток на овогодишниот Пивофест во Прилеп.
Изведенки
1. еуфорично прил.
Пример: По победата сите беа еуфорично расположени.
2. еуфоричност ж.
(едн.)
Пример: Сака живот којшто нема да се темели врз еуфоричност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи