а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еуфонија

(едн.) еуфонијата
Вид збор: Именка, женски род
Милозвучност, хармонија на звуците.
Англиски: euphony
Употреба: Лингвистика , Музика и танц
Изведенки
еуфониски прид.
еуфонискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи