а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еуфоничен

еуфонични
Вид збор: Придавка
Што звучи складно, убаво.
Англиски: euphonic
Употреба: Лингвистика , Музика и танц
Примери:
Одличната интонативна компактност на ансамблот и прецизната рафинирана техника резултираше со еуфонична звучна претстава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК