а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еуфемизам

мн. еуфемизми
Вид збор: Именка, машки род
Употреба на поблаг збор или израз за нешто лошо, непријатно, грубо или непогодно за дадена ситуација.
Англиски: euphemism
Употреба: Лингвистика
Примери:
Наместо да каже умре - си го зеде господ.
Изведенки
еуфемистички прид.
еуфемистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи