а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еурека

Вид збор: Извик
Го најдов! Го решив! - Извик што му се припишува на Архимед кој по упорно размислување нашол решение за одредување на содржина на златото во еден предмет.
Англиски: eureka
Примери:
Тој бил толку возбуден од откритието што скокнал од бањата и гол трчал низ Сиракуза извикувајќи „Еурека!“ - грчки збор за „Го решив!“
FlexiMac
 менување на македонски глаголи