а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етно

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки, означува дека тоа што е искажано во нивниот втор дел се однесува на народ, народност.
Англиски: ethnic
Примери:
етнокултура
етномузика
етнотуризам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи