а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етноцентризам

(едн.) етноцентризмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24878
Вид национализам, при што сопствениот народ се става во центар, како надмоќен над другите народи.
Англиски: ethnocentrism
Примери:
Светот се наоѓа во сеопшта изместеност, која сега се одликува со висок степен на етноцентризам.
Изведенки
етноцентричен прид.
етноцентричниот
Пример: етноцентричен програм
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК