а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етнологија

Вид збор: Именка, женски род
Наука што ги проучува потеклото и развитокот на народите и нивната материјална и духовна култура.
Англиски: ethnology
Изведенки
етнолошки прид.
етнолошкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи