а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етнографија

(едн.) етнографијата
Вид збор: Именка, женски род
Наука што ги опишува животот и обичаите на еден народ.
Англиски: ethnography
Примери:
Сѐ уште постојат луѓе во Македонија кои етнографијата ја враќаат во живот.
Изведенки
етнографски прид.
етнографскиот
Пример: етнографски музеј
FlexiMac
 менување на македонски глаголи