а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етногенеза

мн. етногенези
Вид збор: Именка, женски род
Процес на создавање и развиток на определена етничка група, народ, нација.
Англиски: ethnogenesis
Примери:
Во етногенезата на Македонците влегле повеќе етноси што живееле во територијата на античка Македонија.
Изведенки
1. етногенетски прид.
етногенетскиот
Пример: Во сложениот етногенетски процес староседелците, античките Македонци, постепено го примиле словенскиот јазик.
2. етногенетички прид.
етногенетичкиот
Пример: За античките Македонци постојат три етногенетички хипотези поставени од пројугословенските историчари во Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи