а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етнички

етничкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на етник и на етнос.
Англиски: ethnic
Примери:
Етничка група.
Етничка припадност.
Етничка средина.
Етничко потекло.
Етнички својства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи