а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етник

мн. етници
Вид збор: Именка, машки род
Назив на жител на некое населено место, крај, земја и сл.
Англиски: ethnic
Примери:
Многу лексими што се однесуваат на етници, но и лични имиња, се основа на имињата на населените места во Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи