а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етичар

мн. етичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со етика, што живее во согласност со етичките норми и правила.
Примери:
Помеѓу научното и духовното, етичарот објаснува дека Христос навистина постоел, не е мит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи