а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етиологија

(едн.) етиологијата
Вид збор: Именка, женски род
Наука за причините на болестите.
Латински: aetiologia Англиски: etiology
Употреба: Медицина
Примери:
Познавањето на етиологијата на говорното оштетување е особено важно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи