а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етимолог

мн. етимолози
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со етимологија.
Англиски: etymologist
Употреба: Лингвистика
Примери:
Етимолозите не се согласни за теориите и настанувањето на зборот океј, но тоа за што сите научници се согласни е дека зборот има чисто американски корени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи