а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етимологија

мн. етимологии
Вид збор: Именка, женски род
Дел од лингвистиката што го проучува потеклото на зборовите.
Англиски: etymology
Употреба: Лингвистика
Примери:
Етимолошки речник.
Изведенки
етимолошки прид.
етимолошкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи