а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етикеција

мн. етикеции
Вид збор: Именка, женски род
Утврден ред и правила за начинот на однесување во определен општествен круг.
Англиски: etiquette Француски: étiquette
FlexiMac
 менување на македонски глаголи