а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етикета

мн. етикети
Вид збор: Именка, женски род
1. Картонче или ливче што се залепува или закачува врз предмет (обично трговска стока) за да се означат карактерот и намената на предметот, да се стави цената и сл.
Англиски: label Француски: étiquette Албански: etiketë
Примери:
Шишето нема етикета.
Лепете етикети врз пакетите.
2. (само едн.) етикеција
Англиски: etiquette Француски: étiquette Албански: etiketë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи