а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етика

(едн.) етиката
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за моралот, за моралните принципи и норми и за нивната улога во општествениот и во личниот живот на човекот.
Англиски: ethics Албански: etika
Употреба: Филозофија
2. Однесување во согласност со нормите и правилата на моралот.
Англиски: ethics Албански: etika
Примери:
лекарска етика
адвокатска етика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи