а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етида

мн. етиди
Вид збор: Именка, женски род
Инструментална композиција за вежбање со која се совладува техниката на свирењето или концертна композиција со виртуозен карактер.
Англиски: etude Француски: étude
Употреба: Музика и танц
Примери:
лирска етида
FlexiMac
 менување на македонски глаголи