а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

естет

мн. естети
Вид збор: Именка, машки род
1. Специјалист по естетика.
Англиски: esthete Албански: estet
2. Лице со развиено чувство за убавина.
Англиски: esthete Албански: estet
Примери:
Тој е голем естет.
Изведенки
естетка ж.
мн. естетки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи