а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есперантист

мн. есперантисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што знае есперанто.
Англиски: esperantist
Употреба: Лингвистика
Изведенки
есперантистка ж.
мн. есперантистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи