а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ескалира

ескалираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Се зголеми, се зголемува, добие, добива во интензитет.
Англиски: escalate Албански: eskaloj
Примери:
Кризата ескалираше.
2. Изврши, врши воен напад.
Англиски: attack Албански: eskaloj, sulm ushtarak
Изведенки
ескалирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи