а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ескадрон

мн. ескадрони
Вид збор: Именка, машки род
Основна единица во коњицата што одговара на чета во пешадијата.
Англиски: squadron
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи