а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есенција

мн. есенции
Вид збор: Именка, женски род
1. Главна содржина, основа.
Англиски: essence Албански: esencë
2. Концентриран алкохол, раствор на ароматично етерично масло, екстракт од растително потекло, што се употребува во медицината, парфимеријата и во приготвувањето на алкохолни пијалаци.
Англиски: essence Албански: esencë
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи