а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ероген

ерогениот
Вид збор: Придавка
Што предизвикува полова возбуда.
Англиски: erogenous
Употреба: Медицина
Примери:
ерогена зона
ероген фактор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи