а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ермик

мн. ермици
Вид збор: Именка, машки род
гриз
Англиски: semolina Турски: irmik Албански: bollgur
Употреба: Архаизам , Гастрономија
Примери:
Ермик алва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи