а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ергенство

(едн.) ергенството
Вид збор: Именка, среден род
Период од животот кога машкото лице е ерген; време на ергенување.
Англиски: bachelor's life
Употреба: Архаизам
Примери:
Претера со ергенството, му побеле косата, а жена за него немаше.