а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ербап

ербапи
Вид збор: Придавка
Ранг: 20536
(немен. по род) способен, вешт, важен, напернат
Англиски: capable Турски: erbap
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Ербап момче, поербап од него нема.
ербап жена
ербап коњ
Изрази
Ако си ербап, ќе јадеш ќебап - ако те бива, ќе бидеш успешен.