а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ера

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Долг период што се карактеризира со важни настани и кој се користи во историјата како основа за хронологија.
Англиски: period Албански: epokë, periudhë
Употреба: Историја
2. Време по раѓањето на Исус Христос од кое почнува броењето на годините кај христијаните.
Англиски: era Албански: epokë
Примери:
Пред нашата ера.
3. Во геологијата - најдолг временски отсек во хронолошкото делење на историјата на Земјата.
Англиски: era Албански: epokë
Примери:
камена ера
FlexiMac
 менување на македонски глаголи