а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епрувета

мн. епрувети
Вид збор: Именка, женски род
Стаклен сад со цилиндрична форма што служи за хемиски опити.
Англиски: test tube
Употреба: Хемија
Примери:
Стаклена епрувета.
Испокришени епрувети.
Изведенки
епруветка ж.
мн. епруветки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи