а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еполета

мн. еполети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11710
Пришиен дел на рамената на униформа со ознака за чинот.
Англиски: epaulet
Употреба: Воен термин
Примери:
Офицерски еполети.
Тој беше накитен со бели еполети на рамената.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК