а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епицентар

мн. епицентри
Вид збор: Именка, машки род
Во сеизмологијата - област или место на површината на земјата што се наоѓа над жариштето на земјотресот.
Англиски: epicenter
Употреба: Геологија
Примери:
Епицентар е точка на земјината површина каде што земјотресот најсилно се чувствува.
Изведенки
епицентрален прид.
епицентралниот
Пример: епицентрална точка, епицентрално подрачје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи