а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епитрафил

мн. епитрафили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56179
Дел од облеката на православните свештеници во вид на долга лента што се наметнува.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Во текот на службата тој прифати да застане и под епитрафилот на попот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК