а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епитет

мн. епитети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13482
1. Стилско изразно средство, збор, обично придавка, што објаснува и определува друг збор, најчесто именката.
Англиски: epithet Албански: epitet
Употреба: Лингвистика
Примери:
Рамно поле.
Руса глава.
Гора зелена
2. Постојан епитет - постојана определба кон определни именки што се повторува во разни текстови.
Англиски: epithet Албански: epitet
Употреба: Лингвистика
Примери:
Рујно вино.
Остра сабја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК