а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епископ

мн. епископи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18177
1. Лице од повисок ред во хиерархијата на православната црква што раководи со свештениците во едно црковноадминистративно подрачје.
Англиски: bishop Албански: peshkop
Употреба: Религија
2. Проекциски апарат што ја прикажува на рамна површина (екран) сликата на непровиден предмет.
Англиски: projector Албански: projektor
Употреба: Технологија
Изведенки
епископски прид.
епископскиот
Пример: Епископски чин. Епископска дејност. Епископска област.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК