а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епилепсија

мн. епилепсии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23760
Болест што се манифестира со ненадејни напади на тресење и со губење на свеста.
Англиски: epilepsy
Употреба: Медицина