а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ентропија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Мерка за хаосот во еден систем.
Англиски: entropy Албански: entropi
Употреба: Физика
2. Просечна вредност на информациите во еден текст.
Англиски: entropy Албански: entropi
Употреба: Информатика
Изведенки
ентрописки прид.
ентропискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи