а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ентомолог

мн. ентомолози
Вид збор: Именка, машки род
Стручно лице, познавач и проучувач на инсекти.
Англиски: entomologist
Примери:
Ентомолозите на Универзитетот во Флорида велат дека инвазијата на суперкомарците е потпомогната од обилните дождови по тропската олуја Деби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи