а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ентомологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од зоологијата што се занимава со истражување на инсектите како животински вид, наука за инсектите.
Англиски: entomology
Примери:
Општа ентомологија.
Изведенки
ентомолошки прид.
ентомолошкиот
Пример: ентомолошки истражувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи