а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ентитет

мн. ентитети
Вид збор: Именка, машки род
1. Општ назив за некој елемент, за нешто што е, што постои на светот.
Англиски: entity Албански: entitet
Употреба: Филозофија
2. суштина, важност
Англиски: entity Албански: entitet
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи