а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ентериер

мн. ентериери
Вид збор: Именка, машки род
Внатрешност на просторија, градба или објект.
Англиски: interior
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Фирмата ја изведува декорацијата на ентериерот.
Изведенки
1. ентериерски прид.
ентериерскиот
2. ентериерен прид.
ентериерниот
Пример: ентериерна обработка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи