а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енклитика

мн. енклитики
Вид збор: Именка, женски род
Збор без свој акцент што се поврзува при изговорот во акцентска целост со претходниот акцентиран збор.
Англиски: enclitic
Употреба: Лингвистика
Примери:
Татко ми - таткоми.
Изведенки
1. енклитички прид.
енклитичкиот
2. енклитичен прид.
енклитичниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи