а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енклава

мн. енклави
Вид збор: Именка, женски род
1. Дел од територија, регион, подрачје издвоено од сопствената и вклучено во друга држава.
Англиски: enclave Албански: enklavë
Употреба: Дипломатија
2. Група луѓе одвоени од сопствената матица.
Англиски: enclave Албански: enklavë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи