а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енигма

мн. енигми
Вид збор: Именка, женски род
1. Нешто што е загадочно, таинствено, што останува неразјаснето.
Англиски: enigma Албански: enigmë
2. загатка
Англиски: enigma Албански: enigmë
Примери:
Таа беше за мене вистинска енигма.
Изведенки
енигматски прид.
енигматскиот
Пример: Енигматска личност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи