а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енигматичар

мн. енигматичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со составување и со решавање загатки.
Примери:
Судокуто е познато за енигматичарите и е игра во која секоја вертикална линија, хоризонтална линија и деветте квадрати со девет полиња, треба да ги содржат сите броеви од 1 до 9.
Изведенки
енигматичарка ж.
мн. енигматичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи