а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енергичен

енергични
Вид збор: Придавка
Ранг: 9841
активен, работоспособен
Англиски: energetic
Примери:
енергичен човек
енергична постапка
Изведенки
енергичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК