а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ендем

мн. ендеми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49196
Редок вид растение или животно што живее, што е распространето само во определена област.
Англиски: endemic
Употреба: Биологија
Изведенки
ендемски прид.
ендемскиот
Пример: Ендемски видови.